Κυριακή 26 Φεβρουαρίου 2017

Έντος έδρας ήττα-σοκ της Νάπολι από την Αταλάντα, νίκη της Γιούβε

Η Αταλάντα σόκαρε τη Νάπολι, την οποία υποχρέωσε σε οδυνηρή εντός έδρας ήττα με 2-0 στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 26ης αγωνιστικής στη Serie A.

Η εξαιρετική ομάδα του Μπέργκαμο πέρασε εμφατικά από το «Σαν Πάολο» με δύο γκολ του Ματία Καλντάρα και πλησίασε τους «παρτενοπέι» στους τρεις βαθμούς, διεκδικώντας πλέον την τρίτη θέση και την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Να σημειωθεί ότι οι «μπεργκαμάσκι» έπαιξαν από το 67ο λεπτό ως το τέλος του αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Φρανκ Γιανίκ Κεσί με δύο κίτρινες κάρτες.

Η Γιουβέντους νίκησε εύκολα στο Τορίνο την Εμπολι 2-0. Στην αρχή του β' μέρους (52’) ο Σκορούπσκι έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, δίνοντας το προβάδισμα στη Γιουβέντους. Και δεκατρία λεπτά αργότερα ο Άλεξ Σάντρο σκόραρε, διαμορφώνοντας το 2-0.