Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2017

Ανατροπή και τελικός για Μιλάνο, με Σάσαρι για τον τίτλο

Αποτέλεσμα εικόνας για Αρμάνι Μιλάνο Ρέτζιο Εμίλια 87-84

Ο Γιασμίν Ρέπεσα αποβλήθηκε για διαμαρτυρία, στον επεισοδιακό ημιτελικό του Κυπέλλου Ιταλίας.

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο η Αρμάνι Μιλάνο έκανε την ανατροπή απέναντι στη Ρέτζιο Εμίλια, την κέρδισε με 87-84 και εξασφάλισε την παρουσία της στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας.

Αν και έπαιξε χωρίς να έχει το Γιασμίν Ρέπεσα στον πάγκο της για σχεδόν τρία δεκάλεπτα, καθώς αποβλήθηκε από τους διαιτητές εξαιτίας έντονης διαμαρτυρίας του, βρήκε τον τρόπο να ξεπεράσει το εμπόδιο της αντιπάλου της και να προκριθεί στον τελικό της διοργάνωσης, στο Φάιναλ Έιτ που φιλοξενείται στο Ρίμινι. Ο Σάντερς με 22π., πέντε ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ και ο Πασκόλο με 14π. ηγήθηκαν των Μιλανέζων, ενώ από τους ηττημένους που είχαν τον έλεγχο στο πρώτο μέρος, αλλά δεν διατήρησαν την απόδοσή τους στο ίδιο επίπεδο στο δεύτερο ημίχρονο ο Αραντόρι είχε 14π. και ο Ντε Νικόλαο 13π. χωρίς να χάσει σουτ.

Αντίπαλός της στον τελικό θα είναι η Σάσαρι, η οποία νίκησε με 77-70 την Μπρέσια στο δεύτερο ημιτελικό, με ηγέτη επιθετικά το Λέισι με 15π., ο οποίος είχε και οκτώ ριμπάουντ, πέντε ασίστ. Άλλους 13π. συνείσφερε ο Στίπτσεβιτς και 12π. αλλά με μόλις 5/12 σουτ εντός παιδιάς ο Σαβάνοβιτς. Από τους ηττημένους, που ισορρόπησαν άμεσα το κακό ξεκίνημά τους αλλά στο τέλος κατέρρευσαν, πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Λάντρι με 20π.