Δευτέρα 22 Μαΐου 2017

Πρωταθλήτρια η Γιουβέντους, στην Ευρώπη η Μίλαν

Η Γιουβέντους ήταν πολύ έμπειρη για να μπει σε «περιπέτειες» και φρόντισε να τελειώσει με τη νίκη και τον τίτλο απέναντι στην Κροτόνε από νωρίς στο Τορίνο.

Η φιναλίστ του Champions League νίκησε 3-0 «καθαρίζοντας» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο σημείωσε δύο γκολ και μία αγωνιστική πριν τη λήξη στη Serie A αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ιταλίας για 33η φορά κι έκτη συνεχή.

Με αυτή τη νίκη η «βέκια σινιόρα» ξέφυγε με 4 βαθμούς από τη Ρόμα, διαφορά που δεν καλύπτεται σε μία αγωνιστική και πανηγύρισε το double, στρέφοντας πλέον την προσοχή της στον τελικό της 3ης Ιουνίου με τη Ρεάλ Μαδρίτης, στο Κάρντιφ.

Η Μίλαν εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο Europa League με τη νίκη της 3-0 επί της Μπολόνια (βασικός ο Τοροσίδης, στον πάγκο ο Οικονόμου) κι επιστρέφει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από απουσία δύο ετών.

Η Τζένονα εξασφάλισε την παραμονή στην κατηγορία νικώντας 2-1 την Τορίνο στο «Λουΐτζι Φεράρις», με τον γιο του Ντιέγκο Σιμεόνε, Τζιοβάνι, να σκοράρει ξανά και να φτάνει τα 11 γκολ τη φετινή περίοδο.

Αναλυτικά:
Κιέβο-Ρόμα 3-5 (15΄ Κάστρο, 37΄, 86΄ Ινγκλέζε - 28΄, 58΄ Ελ Σαράουι, 43΄, 77΄ Σαλάχ, 83΄ Τζέκο)
Νάπολι-Φιορεντίνα 4-1 (8΄ Κουλιμπαλί, 36΄ Ινσίνιε, 57΄, 65΄ Μέρτενς - 60΄ Ίλιτσιτς)
Έμπολι-Αταλάντα 0-1 (13΄ Γκόμες)
Τζένοα-Τορίνο 2-1 (32΄ Ριγκόνι, 54΄ Σιμεόνε - 89΄ Λιάγιτς)
Γιουβέντους-Κροτόνε 3-0 (12΄ Μάντζουκιτς, 39΄ Ντιμπάλα, 83΄ Αλεξ Σάντρο)
Μίλαν-Μπολόνια 3-0 (69΄ Ντεουλοφέου, 73΄ Χόντα, 90+1΄ Λαπαντούκλα)
Σασουόλο-Κάλιαρι 6-2 (7΄ Μανιανέλι, 12΄ Μπεράρντι, 13΄ Πολιτάνο, 34΄ Σένσι, 56΄ πεν. Ιεμέλο, 90΄ Ματρί - 25΄ Σάου, 60΄ Ιονίτα)
Ουντινέζε-Σαμπντόρια 1-1 (5΄ Τερό - 64΄ πεν. Μουριέλ)
Λάτσιο-Ιντερ 1-3 (18΄ πεν. Κεϊτά - 31΄ Αντρεόλ, 37΄ αυτ. Χοντ, 74΄ Έντερ)